Herb Żor

 
   
 
Żorek

Żory - jedno z najstarszych miast śląskich (prawa miejskie otrzymało w 1272r.) leżące na Płaskowyżu Rybnickim nad rzeką Rudą - dopływem Odry. Otoczone niewielkimi wzgórzami, zajmuje obszar około 65km kw.
Miasto znajduje się w województwie śląskim - regionie silnie zurbanizowanym, o wysokiej koncentracji przemysłu. Swój rozkwit powojenny zawdzięcza bliskości rozbudowanego w latach 60-tych i 70-tych Rybnickiego Okręgu Węglowego (ROW). Obecnie Żory liczą sobie około 65 tys. mieszkańców, z czego ponad 40% to ludzie młodzi. Żory są oddalone o 38 km od Katowic oraz 40 km od polsko-czeskiego przejścia granicznego w Cieszynie. Najważniejszą z przebiegających przez Żory dróg jest międzynarodowa trasa prowadząca z Gdańska przez Katowice do przejścia granicznego w Cieszynie z odgałęzieniem do najważniejszych miejscowości wypoczynkowych Beskidu Śląskiego - Ustronia i Wisły.
Żory są ważnym węzłem kolejowym; krzyżują się tu drogi z Katowic i Gliwic przez Orzesze w kierunku Pawłowic, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia oraz z Rybnika do Pszczyny i dalej w kierunku Bielska-Białej i Żywca.